SPORT / Ostatní sporty

Popis:
Autor / zdroj: LH24
20.1.2020

Na LH24 padl nový rekord

BESKYDY

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je u konce. Přinesl úžasný rekord, pestré závodní podmínky a navíc se obešel bez vážných úrazů.

Absolutním vítězem LH24 v roce 2020 se stal ostřílený závodník Tomáš Štverák ze Zubří (tým Inov - 8 Team), který do nedělní 10. hodiny zvládl absolvovat na královně Moravskoslezských Beskyd 13 a půl okruhů a po čtyřiadvaceti hodinách měl v nohách přes 150 kilometrů. K titulu zimního Mistra České republiky v horském maratonu jednotlivců mu pomohla nejen fyzická a psychická zdatnost, ale i netradiční strategie jeho týmu. „Ze startu se to trošku přepálilo, pak se závod ale rozběhl. Byli jsme skupina pěti až sedmi závodníků. Postupně ale začala opadávat a závod se zpomaloval, ostatně jako každý rok. Přibližně od pátého kola jsem byl  sám,“ popsal první třetinu závodu Tomáš Štverák. „Když jsem se svého týmu ptal během závodu, kdo je za mnou, tak mi lhali, ať nezpomalím,“ přiznal s úsměvem sympaťák z Valašska. „Z kopce to bylo celou dobu super a do kopce byla krize vždy v tom nejprudším kopci, to stehna vždycky zataví. Jak se setmělo a do toho sněžilo, tak člověk ani s čelovkou moc toho neviděl, ale později k ránu už to bylo zase super. Ale celkově hodně velká spokojenost,“ dodal letošní vítěz KILPI 24 hodin na Lysé hoře.

Do absolutního pořadí LH24 2020, v tvrdé mužské konkurenci, silně promluvila nejlepší žena Petra Ševčíková z Frýdku-Místku (tým japasport.cz). Přesně 11,4 kilometrů dlouhý okruh, s vrcholem na Lysé hoře (1323 m n. n.), zdolala dvanáctkrát a vytvořila tak nový rekord v ženské kategorii. Zároveň byla šestá nejlepší v celkovém pořadí. „Závod byl hodně rychlý, a tím to bylo podle mě hodně těžké, nedalo se odpočinout. Měla jsem dvě krize. Jednu po desátém kole, kdy jsem seděla v depu tak dlouho, že mě málem dohnala druhá Eliška Kaniová. Druhá pak byla v posledním seběhu, kdy jsem myslela, že ani nedojdu,“ svěřila se Petra Ševčíková v cíli. A co ji donutilo nakonec vyrazit z vyhřátého depa na hotelu Sepetná zpět do dalších výškových metrů za doprovodu vydatného sněžení? „Věděla jsem, že mám ještě nějakých šest hodin času a říkala jsem si, že je škoda zabalit tak dobře rozběhnutý závod. Myslím, že sněžení mi spíše uškodilo, protože jsem měla mokré oblečení a byla mi hodně zima.  Jsem ale moc spokojená,“ dodala nová Mistryně České republiky v horském maratonu jednotlivců.

Štafetový závodu dvojic ovládli zkušební běžci Stanislav Najvert a Petr Žákovský (tým Salomom Suunto & Kilpi). Počet zvládnutých okruhů se v součtu zastavil na čísle sedmnáct a průměr na jednoho kolo, s převýšením 764 výškových metrů, se jim podařilo udržet na skvělém čase 1 hodina 23 minut.

PODMÍNKY A ÚRAZY

Zatímco v první polovině závodu byla spodní část trasy bez sněhu a se stoupající výškou si museli závodníci poradit s nebezpečným náledím a udusaným sněhem,  v druhé části je doprovázelo na Lysé hoře vydatné sněžení. Tvrdý podklad nahrával předpovědím o větším počtu úrazů, nakonec se ale nepotvrdily. „Na to , jaké byly podmínky, tak z našeho pohledu šlo o poklidný závod,“ zhodnotil letošní LH24 Pavel Masopust z Horské služby Beskydy. Jeho tým k nejvážnějšímu úrazu v terénu vyjížděl před sobotní půlnoci. Jedna ze závodnic spadla obličejem na zem a utrpěla těžší naraženinu. Celkem zdravotníci ošetřili přibližně 15 závodníků, nejčastěji šlo o výrony kotníků. „U jedné ze závodnic jsme museli ošetřit palce u nohou, kde bude ale zapotřebí chirurgické odstranění nehtů. Byl ještě jeden kolaps na ubytování, z přechodu ze zimy do vedra, ale to nebylo nic vážného,“ doplnila za tým zdravotníků Markéta Hatlapatková.

NEJ Z LH24 2020

Nejstarším účastníkem KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) byl Emil Trombik z Českého Těšína, který ve svých 73 letech absolvoval 7 závodních okruhů (přes 80 km). Stejné úspěchu dosáhla i nejstarší žena na startu, Věra Hejkrlíková z Litomyšle. Nejrychlejší kolo v čase 1:08:20 si letos připsal Vít Otevřel. Měřící stanice pořadatelů zaznamenala na Lysé hoře během celého závodu 5508 průchodů. Celkových průchodu závodníků na vrcholu Lysé hoře zaznamenala měřící stanice pořadatelů 5508.

HODNOCENÍ ŘEDITELE ZÁVODU

„Měl jsem obavy z počasí, ale začalo v Beskydech sněžit, tak se podmínky zlepšily. Závod jsme přečkali bez vážnějších úrazů a celkově to byl jeden z nejúspěšnějších ročníků a už teď se těšíme na příští rok, kdy má LH24 deset let,“ sdělil Libor Uher, hlavní organizátor extrémního závodu.

„Ženský výkon je úžasný. Každý pořadatel si přeje, aby se závod někam posouval a tohle byl v ženské kategorii obrovský posun, klobou dolů. V kategorii mužů musel vítěz absolvovat ještě půlkolo, aby si pojistil vítězství a podruhé v historii se někdo dostal nad 13 kol,“ zhodnotil skvělé výkony letošního 9. ročníku  KILPI 24 hodin na Lysé hoře.

Autor / zdroj: Adam Knesl

DALŠÍ ČLÁNKY

Senioři dostanou od kraje další bezpečnostní hlásiče

Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého dostanou zdarma senioři nad 65 let. Kraj tak navazuje na zvyšování bezpečnosti starších občanů.

Hasiči vyprošťovali v pondělí večer až do noci Scanii s těžkým nákladem

Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v pondělí večer více než čtyři hodiny ve Fryčovicích u nehody nákladního automobilu Scania, jehož návěs

Vítání občánků ve Frýdku opět od září

Společenský obřad vítání občánků, při kterém jsou novorozené děti s trvalým pobytem na území Frýdku-Místku vítány mezi občany města, se znovu uskutečn

DNES SE STALO

ŠKOLSTVÍ1. října 1863

byla v Praze otevřena první městská vyšší dívčí škola.

DOPRAVA1. října 1964

byl v Japonsku zahájen provoz vysokorychlostních vlaků – šinkansen. Trať spojila dvě největších japonská velkoměsta - Tokio a Ósaku. Maximální rychlost na trati byla 210 km/h. Tato trať byla okamžitým úspěchem, již tři roky po zahájení provozu bylo přepraveno 100 milionů cestujících.

DOPRAVA1. října 1973

byl ukončen provoz na poslední úzkorozchodné trati na Ostravsku.

POZVÁNKA OBRAZEM