KULTURA / Výstavy

Popis: Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici opět pořádá tradiční Výstavu zájmové umělecké činnosti.
Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici opět pořádá tradiční Výstavu zájmové umělecké činnosti.
Autor / zdroj: Jaromír Červenka
26.6.2019

Umělci z Beskyd opět vystavují svá díla na tradiční výstavě v Ostravici

OSTRAVICE

Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici opět pořádá tradiční Výstavu zájmové umělecké činnosti.

V letošním roce dochází k velké změně a to ke změně místa výstavy. Výstava se konala po celou dobu své existence takřka výhradně v prostorách hotelu Freud.

Z organizačních důvodů dochází  v letošním roce ke změně a výstava se koná v prostorách velkého sálu tělocvičny Základní školy v Ostravici. Organizátoři věří, že návštěvníci budou spokojeni i v nových pěkných prostorách a najdou si opět v bohaté nabídce exponátů každý to své.

Výstava má velkou tradici, koná se již téměř 50 let, první výstava se konala v roce 1970 za účasti 6 vystavovatelů. Tento počet během let narostl a v současnosti vystavuje na 30 až 40 vystavovatelů.

Návštěvníci se mohou těšit na díla tradičních vystavovatelů - Jarmila Janečková z Frýdlantu, Tomáš Večeřa ze Starých Hamer vystavuje malby od roku 2006, samorosty prezentuje Josef Kozel ze Skalice, drátkování Karla Kopcová z Brušperku, modely sakrálních památek Jan Blizňák, dřevořezby Stanislav Gorný, Pavel Červenka či Luděk Vančura. Nelze nezmínit malíře Jana Satinu, zakládajícího člena skupiny a od roku 1970 pravidelně vystavujícího malby a dřevořezby (za tuto dobu již na 80 dřevořezeb a na 700 obrazů).

S výstavou je spjata řada zajímavých událostí a mnoho vystavených exponátů vyzařuje svou silnou energii, protože podnětem pro jejich vytvoření se staly silné lidské osudy-zde např. Jan Satina ve svém obraze zobrazil skutečný příběh staršího muže, jenž celý svůj život nosil každý rok květiny na hrob své milé, kterou jako mladou dívku zabil blesk. Mnohé exponáty z výstavy nacházejí své místo za hranicemi naší republiky, či za hranicemi Evropy v jiných světadílech - v roce 1996 si americký prezident Bill Clinton při své návštěvě Frýdku-Místku odvezl dřevořezbu Stanislava Gorného s sebou do Ameriky, kde se stala součástí expozice nově založeného muzea ve státě Iowa.

Pořadatelé zvou všechny příznivce na slavnostní zahájení, které se uskuteční v sobotu 6. července 2019 v 10 hodin v sále tělocvičny Základní školy v Ostravici. Samotná výstava potrvá až do 3. srpna. Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem cimbálová muzika Kotci, zatančí a zazpívají foklórní soubory Ondráš a Ondrášek z Janovic, výstavu otevře lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský. Sál s uměleckými exponáty bude otevřen denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.


název:          Výstava zájmové umělecké činnosti
kde:             Základní škola Ostravice, Ostravice 300
pořadatel:    Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici
kdy:             od 6. 7. 2019 do 3. 8. 2019, denně 9-12, 13-17
slavnostní zahájení:  sobota 6. 7. 2019, 10:00 hodin
kontakt:       734636045
web:           www.umelcibeskyd.cz

Autor / zdroj: Jaromír Červenka

DALŠÍ ČLÁNKY

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Frýdecko-místecký hospic může díky daru Nadace ČEZ i v době koronaviru přijímat pacienty s tracheostomií

Hospic Frýdek-Místek získal od Nadace ČEZ v rámci krizového grantu 50 tisíc korun na nákup sterilizátoru vzduchu.

DNES SE STALO

OBJEVY30. května 1498

Kryštof Kolumbus vyplul na svou třetí výpravu do Nového světa.

KULTURA30. května 1866

v Prozatímním divadle byla poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany.

SPORT30. května 1911

v Indianapolisu se jel první závod na 500 mil, vyhrál jej Ray Harroun.

POZVÁNKA OBRAZEM