KULTURA / Vánoce

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
25.11.2019

Třinec se chystá na advent

TŘINEC

Adventní období je za dveřmi a před námi jsou akce, které v Třinci vykouzlí správnou vánoční  atmosféru. „Advent je krásným obdobím, kdy bychom neměli podlehnout předvánočnímu shonu a úklidu, ale naopak bychom se měli častěji zastavit a více myslet na své blízké. Chceme, abyste předvánoční čas strávili co nejpříjemněji, proto jsme opět společně s partnery připravili tradiční akce, na kterých se můžete svátečně naladit, pobavit se a ochutnat spoustu vánočních dobrot,“ uvedla primátorka Věra Palkovská.

Třinecký mikulášský jarmark
Adventní období zahájí v Třinci hned první adventní neděli 1. prosince oblíbený Mikulášský jarmark, jehož neodmyslitelnou součástí bude v 16.30 i slavnostní rozsvícení vánočního stromu za účasti primátorky města a zástupců církví. Náměstí Svobody zaplní stánky s ukázkami tradičních řemesel, s vánočními dekoracemi, adventními věnci, voňavými perníčky a dalšími dobrotami. Na příchozí bude kromě množství stánků čekat také bohatý doprovodný program, který zahájí Štývarův dětský sbor. Po něm přijde na řadu představení Na cestě do Betléma Divadélka s radostí, připraveno je také pásmo koled a taneční show skupiny BCC. Divadlo GAPA3 a GAPCIO prozradí, co se dělo se Santou v komíně.  Sólistka sboru Gymnázia Třinec Magdaléna Majetná zapívá vánoční písně a poté zahraje ostravská folková kapela Tři vykřičníky a cimbálová muzika Jagár. Nejen děti potěší Taneční hrátky s Honzou Onderem. Jarmark zakončí populární kapela Poetika.

Adventní podvečery potěší malé i velké
Mikulášský jarmark vystřídají na náměstí Svobody Třinecké adventní podvečery, které budou  již pošesté navozovat sváteční náladu v Třinci od neděle 8. do soboty 21. prosince. Denně od 15.00 do 19.00 se můžete nechat zlákat vůní různých druhů punčů, svařeného vína či netradiční kávy, zakoupit si můžete sladké i slané dobroty, drobné dárky a vánoční dekorace. V soboty 14. a 21. prosince pro Vás bude „vánoční městečko“ i s bohatým programem otevřeno již od 13.00 hodin.

Těšit se můžete na 30 atraktivních, většinou hudebních, vystoupení. O letošní zahájení podvečerů se v neděli 8. prosince postarají dvě skvělé kapely – místní Dr. Ong a pražská Brouci BAND – The Beatles Revival. V dalších dnech se budou na podiu střídat místní kapely, sbory a talentovaní mladí umělci (Drnkálisti, Magdon, Gorol, Hutnik, Cafe ´80, aj.). Těšit se můžete i na vystupující z Prahy a Plzně (HAMLETI vč. Aleše Hámy a Dalibora Gondíka, Kaczi, Znouzectnost), a letos poprvé také na zahraniční kapely z Polska a Slovenska (Akurat, Ja Ty a Rolo). V programu bude zastoupena celá řada hudebních stylů od folku, country, přes rock, pop, až po jazz a alternativní muziku. Dětem a mládeži jsou určena především vystoupení jejich vrstevníků – žáků souboru zobcových fléten Píšťalička ZUŠ Třinec, žáků soukromé ZUŠ Tutti Music Třinec a studentů třineckého gymnázia (kapela The Striped). Ti nejmenší si spolu s rodiči určitě užijí zábavný interaktivní program S anděly o Vánocích aneb Pohádka o Ježíškovi. Tečku za 14denní adventní šňůrou vystoupení udělá Family Gospel Ostrava a ohňostroj.

Třinecké adventní podvečery přichystal Coffee&Coctail Bar Destiny ve spolupráci se  statutárním městem Třinec. Akce se uskuteční za finanční podpory Moravskoslezského kraje a místních sponzorů.

Před muzeem můžete opět vidět Živý betlém
Předvánoční náladu v Třinci již tradičně doprovodí také akce Živý betlém ve venkovních prostorách Muzea Třineckých železáren a města Třince. Letos se sejdeme u jesliček už po patnácté, a to v pátek 13. prosince od 9.00 do 18.00 hodin. Jako vždy je pro návštěvníky připraven bohatý celodenní program. Ani letos zde nebudou chybět živá zvířátka, které si děti budou moci pohladit a na některých se i povozit. Neodmyslitelnou součástí akce jsou betlémští řemeslníci ve svých dílničkách se spoustou zajímavých řemesel, které si děti mohou vyzkoušet.

Vánoční nálada zavládne i v Domě dětí a mládeže
Jako každoročně chystá v předvánočním období řadu akcí také Dům dětí a mládeže na Bezručově ulici. V pondělí 9. prosince se mohou od 16.00 děti radovat z mikulášské nadílky, na kterou dorazí i klaun Hopsalín. V sobotu 14. prosince od 10.00 do 16.00 hodin navodí sváteční atmosféru tvořivé dílničky a prodejní výstava. Děti budou péct perníčky, vyrobí si přáníčka, vánoční adventní věnce, vazby na vánoční stůl, svícny a jiné vánoční ozdoby.

Zpříjemněte si čekání na Vánoce a zastavte se v předvánočním shonu třeba na některé z uvedených akcí.

Autor / zdroj: Šárka Szlaurová

DALŠÍ ČLÁNKY

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Frýdecko-místecký hospic může díky daru Nadace ČEZ i v době koronaviru přijímat pacienty s tracheostomií

Hospic Frýdek-Místek získal od Nadace ČEZ v rámci krizového grantu 50 tisíc korun na nákup sterilizátoru vzduchu.

DNES SE STALO

KATASTROFY25. května 1891

na Jubilejní zemské výstavě v Praze byl poprvé vypuštěn balon Kysibelka. Proslavil se především svým prvním a jediným volným letem, který skončil ztroskotáním.

VESMÍR25. května 1961

prezident USA John F. Kennedy ve svém projevu uvedl, že by Spojené státy měly v rámci programu Apollo dopravit člověka na Měsíc a bezpečně zpět na Zemi do roku 1970.

SPORT25. května 1998

na nejvyšší horu světa Mount Everest vystoupil první tělesně postižený horolezec – jednonohý Američan Tom Whittaker.

POZVÁNKA OBRAZEM