KULTURA / Vánoce

Popis: Místecké náměstí Svobody v období adventu.
Místecké náměstí Svobody v období adventu.
Autor / zdroj: Jan Smekal
25.11.2019

Adventní městečko bude opět lákat k setkávání s přáteli

FRÝDEK-MÍSTEK

Náměstí Svobody v Místku a jeho přilehlé uličky a prostranství se již zanedlouho promění v Adventní městečko. K návštěvě bude lákat od 29. listopadu, kdy bude slavnostně rozsvícen Vánoční strom a spolu s ním vánoční výzdoba celého města, až do 23. prosince. Ve stylových stáncích budou prodejci nabízet vánoční zboží a dobroty, na podiu se budou střídat divadelníci, hudebníci i tanečníci. Chybět nebude zvonička vánočních přání, betlém, živá zvířátka ani stylové kulisy. O víkendech budou připravena představení pro děti, ale také adventní dílny, Ježíškova pošta a dětský vláček.

„Adventní městečko se rok od roku těší velké návštěvnosti. Snažíme se, aby dýchalo vánoční atmosférou a návštěvníci v něm našli vždy něco nového, ale také tradičního. Tradice se musíme snažit předávat neustále a jsem rád, že tradicí se stává i naše Adventní městečko se spoustou zábavy, vánočního zboží a bohatého občerstvení. Doufám, že zase přibude těch, kteří si najdou v tom předvánočním shonu čas a domluví se se známými, přáteli nebo rodinnými příslušníky a prostě se tu potkají, dají si něco dobého, pobaví se, prostě načerpají slavnostní atmosféru a naladí se na příjemné prožití Vánoc,“ vybízí k návštěvě Adventního městečka primátor Michal Pobucký.

Nedílnou součástí Adventního městečka jsou Adventní trhy. Konat se budou vždy od 10 do 18 hodin, v případě zájmu návštěvníků i déle. Ve stylových stáncích se budou prodávat vafle, placky, klobásky, ale také horká medovina, zázvorák, různé druhy punčů i nealkoholické a další dobroty. Široká bude i nabídka vánočního zboží, která se bude ve stáncích obměňovat, takže se vyplatí navštívit Adventní městečko opakovaně. K mání budou vánoční dekorace, ale taky skleněné nebo dřevěné šperky, rukodělné výrobky ze dřeva, skla i keramiky, bylinná mýdla, svíčky, šité a kožešinové zboží nebo háčkované ozdoby. Chybět nebudou ani zdobené perníčky a vánoční oplatky. Stánky s punčem budou otevřené na náměstí i mezi svátky až do 30. prosince. Součástí trhů bude i soutěž o nejvoňavější, nejchutnější a nejkrásnější „Sváteční vánočku“. Ochutnávka vzorků se uskuteční 20. a 21. prosince, vyhodnocení pak 22. prosince před zahájením odpoledního programu na náměstí.

„Adventní trhy jsou v režii zaměstnanců živnostenského úřadu, kteří mají zkušenosti s pořádáním farmářských trhů během roku a kteří se starají také o estetickou stránku celého Adventního městečka a navrhují novinky v rámci vánoční výzdoby města. Ta bude letos obohacena. Kašna na místeckém náměstí se promění ve světelný gejzír a novinkou budou i tři třímetroví světelní andělé instalováni na frekventovaných místech, takže je při procházce městem jistě neminete. Jeden bude na třídě T. G. Masaryka, před kavárnou Radhošť, další ve frýdeckém parku u Jošta a třetí v Místku na ulici Hlavní u bývalého autobusového stanoviště. Vánočně bude letos nazdobena i kašna na frýdeckém Zámeckém náměstí,“ řekl náměstek primátora Jakub Míček.

Doprovodný program v Adventním městečku bude každý den. Návštěvníci se mohou těšit i na každoročně hojně navštěvované akce. Ve čtvrtek 5. prosince ovládne náměstí Mikuláš, ve středu 11. prosince je na programu tradiční akce Česko zpívá koledy a víkendová dopoledne budou patřit představením pro děti. Návštěvníci se mohou těšit i na koncerty.

„Čeká nás opět pestrý hudební program. Vystoupí například skvělé elektronicko-kytarové duo Lišky nebo Josef Vágner spolu se sborem ZUŠ Frýdek-Místek. Uslyšíme také legendární frýdecko-místeckou swingovou kapelou Akuma, místní funky kapelu Čadi, písničkáře Reného Součka nebo beskydské duo Okýbachi se směsicí žánrů a nástrojů. Chybět nebude ani tradiční cimbálová muzika či její netradiční moderní alternativy, jako například Cimbal Hell Band. Na podiu vystoupí také finalisté soutěží Beskydský slavík a Talent 2019,“ přiblížila program Gabriela Kocichová z KulturyFM.

Adventní dílny budou na náměstí zejména o víkendech (do 15. prosince), a tvořit se v nich bude pokaždé něco jiného. Připravují je zaměstnanci Střediska volného času Klíč za finanční podpory statutárního města Frýdek-Místek. Zájemcům budou přístupné zdarma.

„Stejně jako v loňském roce se mohou zájemci těšit na tvoření se studenty středních škol. V pátek 13. prosince a v sobotu 14. prosince přiveze Střední odborná škola Lískovecká na náměstí mini kovářskou dílnu se žhavou výhní a kovadlinou, takže zájemci si budou moci vyzkoušet náročnost kovářského řemesla. Střední škola řemesel z ulice Pionýrů nabídne v úterý 17. prosince a ve čtvrtek 19. prosince zdobení perníčků,“ doplnil náměstek Pavel Machala.


ADVENTNÍ DÍLNY:

  1. 11. 14:00 – 18:00 hodin

výroba vánočních ozdob na stromeček

  1. 12. 15:00 – 18:00 hodin

čekání na Mikuláše si děti zkrátí vytvořením zimního obrázku, veselého čertíka a andělské ozdoby

  1. 12. 10:00-12:00 hodin, 15:00 - 18:00 hodin

výroba obrázku s kapříkem a malé vánoční ozdoby na stůl

  1. 12. 10:00-12:00 hodin, 15:00 - 18:00 hodin

výroba vyšívaného přání, dekorace do oken a slaměné hvězdičky

  1. 12. 10:00-12:00 hodin, 15:00 - 18:00 hodin

výroba romantické vánoční baňky, vánočního přání a ozdoby na stromeček

  1. 12. 10:00-12:00 hodin, 15:00 - 18:00 hodin

výroba novoročenky, ale taky korálkových ozdob na stromeček

Autor / zdroj: Jana Matějíková

DALŠÍ ČLÁNKY

60letá žena nevrátila větší obnos peněz, které nalezla na topení poštovního ústavu

Dosud netrestaná žena si zřejmě neuvědomila, čeho se může dopustit, když zatají a nevrátí nalezenou věc. V tomto případě finanční hotovost v částce 2

Komunikace na TGM bude uzavřena déle, než se předpokládalo

Oprava střední části frekventované třídy T. G. Masaryka ve Frýdku se komplikuje. Komunikace od Rubikovy křižovatky po kruhový objezd u Kostikova náměs

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM