AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
15.6.2020

Novojičínská radnice opravuje hroby významných osobností

NOVÝ JIČÍN

V Novém Jičíně začaly práce na restaurování hrobů významných osobností. Na městském hřbitově je evidováno 18 čestných hrobů, ve kterých odpočívají rodáci, stavitelé, průmyslníci, starostové, mecenáši a umělci, kteří se zasloužili o rozvoj města. Letos se obnoví pět hrobů a radnice do jejich opravy investuje téměř 900 tisíc korun. 300 tisíc pokryje dotace z Česko-německého fondu budoucnosti.

Sanační práce spočívají zejména v přeskládání obvodových kamenů u jednotlivých hrobů, vybetonování základů pro usazení částí hrobek, doplnění chybějících částí, očištění hrobů a obnově písma. Opravená díla se nakonec ošetří nátěrem chránícím povrch kamene. Práce by měly být hotovy do konce října.

„Většina náhrobků je z druhé poloviny 19. a počátku 20. století, jeví známky opuštěnosti a mnohé z nich jsou zdařilými uměleckořemeslnými díly. Jeden z čestných hrobů, hrob malíře Hugo Baara, byl označen titulem kulturní památka a byl restaurován už před pěti roky. Na přelomu let 2017 a 2018 byl ve spolupráci s Klubem rodáků a přátel Nového Jičína opraven hrob továrníka Rudolfa Weisse. Hrob byl již v havarijním stavu a hrozilo jeho nevratné poškození,“ uvedl Václav Nezval z odbor rozvoje a investic.

Nyní se sanují hroby Ignaze von Czibulky, který byl prezidentem c. k. krajského soudu v Novém Jičíně, továrníka a komunálního politika Willhelma Gromanna, architektů a stavitelů Huga Bluma a Richarda Klosse. Posledním z pětice renovovaných hrobů je hrob Josefa Proroka, který byl farářem a děkanem a působil jako profesor na zemské reálce.

„Označení čestný hrob bylo hrobům významných rodin, které se v minulosti podílely na rozvoji města, uděleno zastupiteli Nového Jičína v roce 2018. Z něj plyne i povinnost se o tyto hroby starat,“ doplnil Nezval.

Autor / zdroj: Marie Machková

DALŠÍ ČLÁNKY

60letá žena nevrátila větší obnos peněz, které nalezla na topení poštovního ústavu

Dosud netrestaná žena si zřejmě neuvědomila, čeho se může dopustit, když zatají a nevrátí nalezenou věc. V tomto případě finanční hotovost v částce 2

Komunikace na TGM bude uzavřena déle, než se předpokládalo

Oprava střední části frekventované třídy T. G. Masaryka ve Frýdku se komplikuje. Komunikace od Rubikovy křižovatky po kruhový objezd u Kostikova náměs

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM